ŚRODA POPIELCOWA 14 lutego 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przyjmujemy dzisiaj prosty, a jednocześnie bardzo znamienny znak: nasze głowy są posypywane popiołem i towarzyszą temu słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Rozpoczynamy tym samym okres Wielkiego Postu – czas przygotowania do świąt paschalnych. Wejdźmy weń z pełnym zaangażowaniem, by pięknie, dobrze i owocnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego.
  2. Trwa 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Dziś rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, a czas Wielkiego Postu sprzyja podejmowaniu dobrych postanowień – zachęcamy do podejmowania tego trudu, a przez to do ciągłej przemiany życia.
  3. Dziś na zakończenie Mszy Świętych w parafiach w Polsce zbierane są ofiary do puszek na rzecz najbardziej poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.
  4. Dzisiejszy dzień to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.
  5. Pamiętajmy również, że rozpoczęty dziś okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.
  6. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 16.00., a dorosłych na godz. 18.00. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu popołudniami o godz. 16.30 będziemy śpiewać Gorzkie Żale.
  7. Do tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem… przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego.
  8. Niech błogosławieństwo Boże, które za moment przyjmiemy, umacnia nas w dobrym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu oraz w wiernej realizacji podejmowanych postanowień i zobowiązań…