NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ  24 marca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
 2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin.
 3. Gorzkie Żale dziś o godz. 16.30.
 4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem.
 6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 20.00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Sław języku tajemnicę, za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.
 7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie, którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00, wcześniej, bo na godz. 17.20 zapraszamy wszystkich Parafian na Drogę Krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 21.00. a w Wielką Sobotę od godz. 7.00 do 19.00, porządek adoracji na plakacie w gablocie. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego w naszym kościele o godz. 15.00.
 8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem.
 9. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele o godz. 8.00, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 12.00, w terenie: Kozia Góra godz. 9.00, Bachus 10.00, Chutcze 10.10. Aleksandrówka 10.30, Serniawy 10.40, Petryłów 10.50, Wólka Petryłowska 11.00, Łowcza 11.15, Malinówka 11.30.
 10. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego. a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
 11. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną i biciem dzwonów ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Prosimy Radę Duszpasterską i Strażaków o pomoc w organizacji procesji. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 12. Akcja charytatywna organizowana przez Radę Duszpasterską, aby wspomóc rodzinę chorego Gabrysia odbywa się dzisiaj. Po każdej Mszy Św. kupując ciasto okazujemy wsparcie rodzinie.
 13. Kiermasz wielkanocny odbędzie się dzisiaj o godz. 13.00 w Przytułku. Swoje wyroby zaprezentują KGW z terenu Gminy Sawin, placówki organizacje, twórcy ludowi i osoby prywatne. Zapraszamy.
 14. Kościół sprzątali P.: Jolanta Haciuk, Elżbieta Sieczkowska, Szczepan Walczuk, za sprzątanie i of. 60zł na kwiaty do grobu, dziękujemy. Bóg zapłać.
 15. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z ul. Koziogórskiej.
 16. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, za of. bezimienne 300zł i 100zł na potrzeby parafii, na kwiaty do grobu Pańskiego of. złożyli: bezim.50zł, bezim.50zł, bezim.50zł, bezim.50zł, Alicja Kędzierawska 50zł, Joanna Skorupa 50zł, Anna Świca 100zł, Bernadeta Misiura 100zł, Bóg zapłać.
 17. Baranki wielkanocne CARITAS w cenie 12zł są do nabycia w zakrystii.
 18. W minionym tygodniu odeszła do wieczności +Lucyna Przybysz l.82. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
 19. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…