TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 5 listopada 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przypominamy, że do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu. Nabożeństwo za zmarłych polecanych w wypominkach do 8 listopada o godz. 17.30, w niedziele listopada o godz. 16.30, kartki wypominkowe, które są wyłożone na bocznym ołtarzu można składać do niedzieli 26 listopada.
 2. W czwartek, 9 listopada, świętujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 3. W sobotę, 11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, przypada nasze Narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msze Święte o godz. 9.00 i 17.00.
 4. Przyszłą niedzielę, będziemy przeżywali jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 5. Zmiana tajemnic różańcowych dzisiaj po sumie.
 6. Kościół sprzątali P: Agnieszka Tymoszuk, Urszula Stepaniuk, Zdzisław i Wanda Grzywaczewscy, Zbigniew Krzanowski, Leszek i Małgorzata Gaj vel Demczuk, za sprzątanie, grabienie i wywiezienie liści dziękujemy. Bóg zapłać.
 7. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z ul. Chełmskiej.
 8. Prasa katolicka jest do nabycia w przedsionku kościoła, kalendarze w zakrystii.
 9. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę na rzecz MSD w Lublinie. Bóg zapłać.
 10. W tym tygodniu patronują nam:
  • Piątek, 10 listopada – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła; przyczynił się bardzo mocno do rozwoju nauczania Kościoła, wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).
  • Sobota, 11 listopada – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).