TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY 23 kwietnia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.
 2. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Zatem nie tylko dzisiaj, ale w ciągu tego całego Tygodnia Biblijnego, wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza to zawarte w Ewangeliach.
 3. W jutrzejszy poniedziałek nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się relikwie Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu.
 4. Jeszcze w tym tygodniu, we wtorek, 25 kwietnia, będziemy przeżywali także święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje. Będziemy się też modlić, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba, o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory.
 5. W sobotę naszą modlitwą ogarniemy wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.
 6. Przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywali w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.
 7. Kościół sprzątały P: Sabina Wiadrowska, Teresa Krzeszczyk, Iwona Suszcz, za sprzątanie dziękujemy. Bóg zapłać.
 8. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z ul. Nowoprojektowanej 1A.
 9. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, na potrzeby parafii of. złożyli: bezim. 200zł, bezim. 500zł. Bóg zapłać.
 10. W minionym tygodniu odeszły do wieczności +Kazimiera Łobaczuk l. 85 i +Zofia Średnicka l. 86 (jej pogrzeb w piątek). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 11. W tym tygodniu patronują nam:
  • Poniedziałek, 24 kwietnia – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski (uroczystość).
  • Wtorek, 25 kwietnia – św. Marek Ewangelista (†98-117), wedle tradycji Kościoła autor Ewangelii uważanej za najstarszą, a jednocześnie najkrótszą spośród pozostałych, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra (święto).
  • Sobota, 29 kwietnia – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy (święto).