CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 19 marca 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego: Królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępując często do stołu eucharystycznego, nie pobłądzimy na drogach wiary!
 3. Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu Droga krzyżowa dla dzieci o godz. 16.00, dla dorosłych o godz. 18.00, Gorzkie żale dzisiaj o godz. 16.30, a przyszłą niedzielę o godz. 15.30. Msza Św. wieczorowa w przyszłą niedzielę o godz. 16.00.
 4. W poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił Św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
 5. Natomiast w piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
 6. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 9.00 i 17.00, w kaplicach: w Petryłowie o godz. 11.00, w Chutczu o godz. 15.00.
 7. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podczas każdej Mszy Św. Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.
 8. Droga krzyżowa ulicami: Kościelną, Rynek, Brzeską, Wygon, Spokojną z zakończeniem na cmentarzu w przyszłą niedzielę 26 marca br. Początek przed kościołem o godz. 16.45. Prosimy Panów Strażaków o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom nabożeństwa.
 9. Prosimy o zgłaszanie adresów chorych, którzy przed świętami pragną być u spowiedzi i przyjąć Komunię Świętą.
 10. Paniom z ul. Laski dziękujemy za sprzątanie kościoła i za of. 80zł na kwiaty do grobu Pańskiego. Bóg zapłać.
 11. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z ul. Laski.
 12. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę i za ofiary na potrzeby parafii oraz na kwiaty do grobu Pańskiego. Bóg zapłać.