Spotkanie wielkanocne dla obywateli Ukrainy

W dniu 16 kwietnia 2022 r. o godz. 14:00 na zaproszenie Rady Duszpasterskiej oraz księży Parafii Przemienienia Pańskiego w Sawinie odbyło się spotkanie wielkanocne dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku konfliktu zbrojnego zamieszkali w ośrodkach dla uchodźców w Sawinie.
Uroczyste śniadanie przygotowane przez Radę Duszpasterska poprzedziła modlitwa i poświęcenie pokarmów. Dzieląc się jajkiem życzono sobie przede wszystkim pokoju, wolności i jak najszybszego zakończenia wojny. Wzruszeniom, rozmowom i ciepłym gestom nie było końca.
Pomimo różnic kulturowych, nieznacznej bariery językowej spotkanie przebiegło w miłej serdecznej atmosferze. A stół zastawiony polskimi tradycyjnymi daniami zachęcał do ich skosztowania. Goście z Ukrainy w podziękowaniu za serdeczność i zaproszenie przygotowali muzyczną niespodziankę: krótki występ artystyczny oraz ukraińską muzykę i śpiew.
Wśród przebywających w Sawinie gości z Ukrainy są prawdziwe talenty: Luda skrzypaczka, Katia, która zagrała na instrumentach klawiszowych oraz Katia śpiewaczka. Wystąpiły też dzieci z wdzięczną i skoczną piosenką o wielkich kolorowych pisankach, które na zakończenie występu wręczyły gospodarzom.
Rozmowy i pozytywne emocje pozwoliły choć na chwilę oderwać się od problemów rozłąki z bliskimi, utraty domu, rodziny i wojny. Na zakończenie Rada Duszpasterska przygotowała upominki dla dzieci i przekazała polskie potrawy wielkanocne dla gości.

 

 

 

 

Treść, zdjęcia i filmy: Agnieszka Dąbrowska