Relacja z wieczoru pamięci śp. Stanisława Błaszczuka

5 rocznica śmierci Stanisława Błaszczuka, historyka, regionalisty, autora wielu publikacji o Sawinie stała się okazją do upamiętnienia tego znanego nauczyciela, dobrego i życzliwego człowieka.
Wieczór wspomnień odbył się 19 listopada 2022 r. Rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym w Sawinie, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Doliński. Dalsza część wieczoru odbyła się w szpitaliku-przytułku. Wśród ponad 30 osób byli: przyjaciele, znajomi, koledzy, małżonka śp. Stanisława, Teresa z synami, synowymi i wnukami. Prowadząca spotkanie Wioletta Wicińska przedstawiła biografię Stanisława oraz to jak go zapamiętała i pamięta do dzisiaj. Poprosiła, aby wspominać go jako przyjaciela, kolegę, sąsiada, nauczyciela, metodyka, regionalistę.
Swoimi wspomnieniami o śp. Stanisławie Błaszczuku dzielili się m.in.:

  • Arkadiusz Kwieciński – Dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie,
  • Jerzy Michalak znajomy z czasów oświatowej pracy kuratoryjnej w Chełmie,
  • dr inż. Albin Zdanowski,
  • Mirosław Marek Dederko historyk, regionalista z Czułczyc,
  • Henryka Dederko, która zaprezentowała swój wiersz poświęcony śp. Stanisławowi,
  • nauczyciele z Sawina: Andrzej Łolik, Hubert Wiciński, Grzegorz Świca, Maria Borkowska,
  • znajomi i sąsiedzi: Barbara Jasińska, Elżbieta Kowalska, która wspomniała też o siostrze śp. Stanisława Jadwidze, przedwcześnie zmarłej farmaceutce, niosącej pomoc wielu ludziom, fundatorce kapliczki przy ulicy Kościelnej.

Wszyscy podkreślali jego umiłowanie Sawina. Na kartach swoich książek utrwalił wiele ciekawych faktów z przeszłości Sawina i okolic. Śp. Stanisław mawiał, że są miejsca i ludzie, których się nie zapomina. My winniśmy pamiętać o nim. Do ostatnich chwil swojego życia był duszą i ciałem w Sawinie. Śp. Stanisław nie zmarnował swojego życia, przeżytego jak pisał w ciekawych czasach.
Na zakończenie głos zabrała żona Teresa Błaszczuk, która w imieniu rodziny podziękowała serdecznie wszystkim uczestnikom wieczoru, a w szczególności osobom wspominającym Stanisława i organizatorom za trud włożony w przygotowanie.
Artystycznie wieczór pamięci uświetnili Cecylia Koppe i Stefan Sakowski. Fotografował Włodzimierz Białas.
Organizatorzy serdecznie dziękują za przybycie i poświęcony czas.

Pamięci Stanisława Błaszczuka (Henryka Dederko, Czułczyce 2018)

Wielowątkowa twórczość
kluczem serca
sawińskiego regionalisty
otwiera wiedzę
zawiłe sekrety
wyjaśnia wątpliwości
pokoleniom
aktywnie zużył
swój wolny czas
przy przemijającej
pamięci
papierowy pomnik
zaczyna mówić

Autor: Wioletta Wicińska