NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 5 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
 1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w bogatej liturgii tego okresu oglądając transmisje nabożeństw w telewizji lub w internecie.
 1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
 1. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Adorujemy krzyż przez uklękniecie bez ucałowania. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00, Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.
 1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszych domach przed śniadaniem wielkanocnym. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. W piątek do godziny 22.00; w sobotę od godziny 6.00 do 18.00, przypominamy, że w jednym momencie w kościele może przybywać 5 osób.
 1. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Ze względu na epidemię w tym roku nie ma poświęcenia pokarmów.
 1. Msze Święte w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kościele o godz. 6.00 (bez procesji), 8.00, 12.00, 17.00, w kaplicach: w Chutczu o godz. 9.30, w Petryłowie o godz. 10.40.
 1. Dziękujemy za ofiary składane na kwiaty do grobu Pańskiego, na potrzeby parafii of. złożyli bezim. 1000zł, bezim. 1000zł, bezim, 500zł, bezim. 100zł, bezim. 100zł, bezim. 50zł, bezim. 50, jesteśmy wdzięczni ofiarodawcom za troskę o naszą parafię. Bóg zapłać. Sąsiadkom dziękujemy za sprzątanie kościoła. Bóg zapłać.
 1. Transmisje nabożeństw w Wielkim Tygodniu:
  • czwartek o godzinie 18:00;
  • piątek Droga Krzyżowa (godzina 17:00) oraz Liturgia Męki Pańskiej (godzina 18:00);
  • sobota Liturgia Wigilii Paschalnej (godzina 18:00);
  • Niedziela Zmartwychwstania (godzina 12:00).
 2. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: +Zdzisław Głąb l. 64, i Marianna Błaszczuk-Szynkaruk l.81, Wieczny odpoczynek racz dać im Panie…