NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KRÓLOWEJ POLSKI 2 maja 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą uroczystość wpatrujemy się w Maryję – Królową Polski, główną patronkę naszego narodu. W duchu aktu oddania naszych dziadów i ojców także my powierzamy Jej wszystkie trudne sprawy, problemy naszych rodzin, wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny. Duchowo łączymy się z Jasną Górą, ze szczytu której Maryja króluje nam od tylu wieków. Maryja nigdy nas nie zawiodła, nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii. Nie wstydźmy się tego doświadczenia.
  1. Zachęcamy (na ile pozwala obecnie prawo) do codziennego gromadzenia się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 18.00 w dni powszednie, po której odprawiamy nabożeństwo majowe, w niedziele o godz. 16.30. Maryja zwraca swe miłosierne oczy ku naszym troskom, wyprasza łaskę rozwiązania trudnych spraw. Spróbujmy, jak Święty Jan Paweł II, zawierzyć Jej całe swoje życie i nie tylko w maju, ale każdego dnia powtarzać: „Totus Tuus”! Zachęcamy, aby rodzinnie gromadzić się w domach, mieszkaniach na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.
  1. Dzisiaj przypada również Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniamy wszystkich rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Niech nie zabraknie też patriotycznych oznak szacunku i przywiązania do naszych barw narodowych.
  1. Jutrzejszą niedzielę w całym Kościele będziemy przeżywali jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczną się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele, podczas których jeszcze gorliwiej będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się młodzi pragnący podjąć posługę w Kościele.
  1. Dzień 3 maja jest okazją do przypomnienia kolejnej rocznicy uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja – dokumentu regulującego ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warto pamiętać, że Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie tak nowoczesną ustawą zasadniczą.