ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 26 lutego 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

 

 1. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00 i 17.00, w kaplicach o godz. 15.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 1. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

 1. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W I czwartek Msza Św. zbiorowa i nabożeństwo do Przemienienia Pańskiego o godz. 17.00. W pierwszy piątek Msze Św. o godz. 7.30 i 17.00, w pierwszą sobotę o godz. 17.00.

 

 1. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości.

 

 1. Zmiana tajemnic różańcowych w przyszłą niedzielę po sumie.

 

 1. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki dla dzieci szkolnych o godz. 16.00, dla dorosłych o godz. 17.30, Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.30.

 

 1. Tygodniki katolickie N. i G.N. oraz Mały G.N. są do nabycia w zakrystii.

 

 1. Kościół sprzątały Panie: Ewelina i Zuzanna Bartosz i Anna Gryciuk za sprzątanie i of. dziękujemy. Bóg zapłać.

 

 1. 11. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z Os. Słonecznego.

 

 1. W imieniu Ks. Rektora MSD w Lublinie dziękujemy za of. złożone dzisiaj na tacę na rzecz naszego seminarium. Bóg zapłać. Dziękujemy też za of.  złożoną na wycięcie drzew na cmentarzu P. Marii i Tadeuszowi Misiura. Bóg zapłać. Tym, którzy pomagali przy porządkowaniu cmentarza wynosząc gałęzie bardzo serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

 

 1. Na ogrzewanie kościoła w ubiegłą niedzielę została złożona of. do puszki 986zł, ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie. Informujemy, że ostatni rachunek za ogrzewanie wyniósł 1934zł.

 

 1. Wczoraj sakrament małżeństwa zawarli: Dorota Kierepka i Tomasz Szozda dziękujemy im za ofiarę na potrzeby parafii i polećmy nowożeńców opiece Matki Bożej. Zdrowaś Maryjo…

 

 1. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: Zofia Domańska l.91 i Jerzy Mazurek l. 71. Wieczny odpoczynek…