NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 9 kwietnia 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

 

 1. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, i w Chełmie aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

 

 1. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

 

 1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

 

 1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

 1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych

i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.00,  droga krzyżowa o godz. 17.15. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

 

 1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Porządek błogosławieństwa pokarmów na plakacie w gablocie.

 

 1. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcamy do licznego udziału.
  Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.30. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

 

W niedzielę  Zmartwychwstania Msze Święte w kościele parafialnym o godz.                               6.00 – (REZUREKCJA), 8.30, 11.30 i 17.00, w kaplicach o godz. 10.00. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Do udziału w procesji w sposób szczególny zapraszamy dzieci, młodzież przygotowującą się do bierzmowania, wspólnoty i strażaków, nad całością czuwa Rada Duszpasterska.

 

 1. Tygodniki katolickie N. i G.N., oraz „Chlebki Dobroci” Caritas po 5zł są do nabycia w zakrystii.

 

 1. Za sprzątanie kościoła dziękujemy P. Stanisławowi Bisko. Bóg zapłać.

 

 1. 11. O sprzątanie kościoła prosimy kolejne rodziny z Os. Słonecznego.

 

 1. Dziękujemy za of. złożone dzisiaj na tacę. Na kwiaty do „Grobu Pańskiego” of. złożyli: Jadwiga Marciniak 30zł, Beata Lewandowska 20zł, bezim. 100zł, Krystyna Król 50zł. Bóg zapłać.

 

 1. Zapowiedzi: Kamil Wójtowicz kaw. z Rozkopaczewa par. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Monika Płocieniak panna z Sawina par. tut. zap. – II

Łukasz Wypych kaw. z Lublina par. Św. Jadwigi Królowej i Kamila Sobolewska panna z Sawina par. tut. zap. – II

Bartosz Pytka kaw. z Łuszczowa par. św. Barbary i Barbara Sawka panna z Łowczy par. tut. zap. – I

Sylwester Kalita kaw. z Wierzbicy par. MB Ostrobramskiej i Eliza Małecka panna z Wierzbicy par MB Ostrobramskiej pochodząca z Łowczy Kol. zap. – I

 

 1. W czwartek i piątek żegnaliśmy ks. kan. Edwarda Seredę, który po 47 latach pracy i modlitwy pośród nas, doświadczając w ostatnich miesiącach choroby i cierpienia odszedł do Domu Pana. Pragnę dzisiaj wyrazić ogromną wdzięczność tym wszystkim, którzy byli przy ks. Edwardzie w czasie choroby, a także tym którzy służyli pomocą i modlitwą w czasie uroczystości pogrzebowych. Dziękuję P. Wioli Kozdrój za czułą troskę i opiekę w domu i w szpitalu, P. Marii i Ryszardowi Sawkom za wszelką pomoc na każdą prośbę ks. kanonika, rodzinie państwa Łolików za wożenie do szpitala, lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu Szpitala Onkologicznego w Lublinie i z Oddziału Opieki Paliatywnej w Chełmie za pełną wrażliwości i delikatności opiekę, która dawała księdzu poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego pokoju. Dziękuję każdemu, kto znalazł czas na odwiedziny księdza on każdym się cieszył i prosił o modlitwę , ale też modlitwą i ofiarowanym cierpieniem się odwdzięczał.

Dziękuję jeszcze za pomoc w organizacji pogrzebu, ks. Tomkowi za przygotowanie liturgii i pomoc w załatwianiu różnych spraw, Paniom Tereskom i Pani Dorocie za przygotowanie posiłków i piękne posługiwanie przy stole, dziękuję Paniom, które upiekły ciasto i obsługiwały gości w stołówce szkolnej, Urzędowi Gminy Sawin za porządki na cmentarzu, Panu Tadeuszowi Książek za pokrycie części dachu kaplicy na cmentarzu, i dziękuję za piękne słowa pożegnania wypowiedziane przez Panią Elę Steć, Pana wójta Dariusza Ćwira i Pana dyrektora Grzegorza Świcę, dyrekcji ZS dziękuję za użyczenie stołówki szkolnej, Panu organiście za  oprawę muzyczną wszystkich nabożeństw, służbie liturgicznej  za staranną posługę liturgiczną, strażakom za trzymanie warty, orkiestrze dętej pod dyrygenturą P. Mariana Kłysza, firmie pogrzebowej „Łukowiec” za życzliwą i miłą obsługę , prowadzącym modlitwy w czasie czuwania, dziękuję wszystkim, którzy modlili się

i zamówili Msze Św. w intencji ks. Kanonika. wszystkim Bóg zapłać. Jeszcze pomódlmy się za Ks. Edwarda. Wieczny odpoczynek…

 

MSZE ŚWIĘTE ZAMÓWIONE ZA KSIĘDZA EDWARDA:

 

  • 12 kwietnia g.18.00 7d.p.ś.of.ucz.pogrz
  • 19 kwietnia g.18.00 of. mieszkańców gromadzących się przy kaplicy w Chutczu
  • 25 kwietnia g. 18.00 of. mieszkańców gromadzących się przy kaplicy w Staszycach
  • 27 kwietnia g. 18.00 of. r. Stopa
  • 5 maja g.7.30 ( 30 d.p.ś.) of. Rady Duszpasterskiej
  • 18 maja g.18.00 of. r. Szczablewskich
  • 20 czerwca g. 18.00 of. Ks. Mariusz Kaczmarczyk
  • 21 czerwca g. 18.00 of. Katarzyny i Dariusza Siwek
  • 26 czerwca g. 18.00 of. mieszkańców ul Brzeskiej
  • 3 lipca g.18.00 of. Legion Maryi
  • 4 lipca g. 18.00 (3 m-c ) of. mieszkańców ul. Nowoprojektowanej 1B
  • 8 lipca g.18.00 of. Ks. Mariusz Kaczmarczyk
  • 12 lipca g. 18.00 of. Ks. Mariusz Kaczmarczyk
  • 21 lipca g. 17.30 of. Os. Słoneczne
  • 18 sierpnia g. 18.00 of. r. Wanarskich

  13 października g.17.00 of. r. Mazur